Galleri Anna H.
Aschebergsgatan 19
411 27 Göteborg
Tel. 0709 - 40 15 20
Öppet: Ons-tors 12-17, fre-sön 12-15
www.galleriannah.se
e-post:
susanne.wiel@gmail.com
1.
2.
3.
Galleri Backlund
Karl Gustavsgatan 13
411 25 Göteborg
Tel. 031 - 711 23 20
Mobil: 0708 - 20 23 34
Mån - tors 12 - 18, fre 12 - 17, lör-sön 12 - 15
www.galleribacklund.se
epost:
info@galleribacklund.se
  9 sept  -   24 sept
30 sept   -   15 okt
21 okt     -     5 nov
11 nov    -   26 nov
   2 dec   -   17 dec
Kjellåke Gerinder
Britt Ignell
Mats Rydstern
Göran Johansson
Säsongsavslutning
4.
Galleri Engleson
Erik Dahlbergsgatan 28
412 53 Göteborg
Tel: 0708-26 21 79
www.galleriengleson.com
epost:
per.engleson@gmail.com
5.
6.
Galleri Kim Anstensen
Götabergsgatan 18
411 34 Göteborg
Tel. 031 - 18 01 11, Mob: 0707 - 550 505
Tis - tors 12-18, fre - lör 12-16,
sön - mån stängt
www.gka.nu
e-post:
kim@gka.nu
23 september
14 oktober
11 november
Erik Hårdstedt
Lars Rylander
Kim Stensland
7.
Galleri Konstepidemin
Konstepidemins väg 6. (vid Linnéplatsen)
413 14 Göteborg
Tel. 031– 41 00 53, 0722 - 449 160
Öppet: Tis–tors 12–17, fre–sön 12–16
direktlänkar:
www.konstepidemin.se/galleri_konstepidemin
www.konstepidemin.se/pid
epost:
galleri@konstepidemin.se
  4 aug  - 27 aug
  6 sept - 24 sept
30 sept - 22 okt
28 okt   - 19 nov
25 nov  - 17 dec
8.
Göteborgs Konstförening
Södra Vägen 2
412 54 Göteborg
Tel. 031 - 18 64 03
Öppet: Tis - tors, lör, sön,12 - 16.
Mån och fred stängt
www.goteborgskonstforening.org
e-post:
info@goteborgskonstforening.org
19 aug   -  10 sept
16 sept  -    8 okt
14 okt    -    5 nov
11 nov   -    3 dec
  9 dec   -  15 dec
  9 dec   -  17 dec
Stora Galleriet
Britt-Marie Hansson  (textil)
Torsten Jurell  (skulptur)
Lennart Aschenbrenner (måleri, grafik)
Jeanette Lennartsdotter (glas)
Juluställning under planering
Lilla Galleriet
Cathrine Johansson (seriegrafi på plåt)
Xiao Xue (skulptur)
Carolina Claesson (smycken)
Patrik Gyllander ( måleri)
Medlemsvinster
9.
10.
18 mars  -  12 nov
31 maj-17- 29 apr2018
14 juni   -  15 okt
 4 nov17-18mars2018
 2 dec    -  28 jan 2018
Stadslandskap – fragment, minnen, visioner
Rembrandts  Batavernas trohetsed
Någon sorts kunskap – nya verk i samlingen
Julia Peirone
Sten A Olssons kulturstipendium 2017
11.
Konstnärscentrum väst/
 Galleri KC
Erik Dahlbergsgatan 6
411 26 Göteborg
Tel. 031-711 54 47
Öppet: Tis - tors 12 - 16
www.
kc-vast.se
e-post:
kc-vast@konstnarscentrum.org
19 aug   -    3 sept
  9 sept   -  24 sept
30 sept   -   15 okt
21 okt     -     5 nov
11 nov    -   26 nov
   2 dec   -   17 dec
19 aug  -  24 sept
30 sept  -   5 nov
11 nov   -  26 nov
Galleriet
Eva Olsson (måleri)
Kerstin Björk (broderi)
Jessica Johannesson (skulptur)
Elenor Holst (måleri)
Krister Kennedy (video, teckning o annat)
”La Famiglia”    Medlemsutställing
Skissernas Rum:
(X)sites Landart
Pia König
Emma Ströde
12.
Lerverk Butik och Galleri
Postgatan 8 A, Kronhusbodarna
411 13 Göteborg
Tel. 031 - 13 13 49
Öppet Mån - fre 11 - 18. lördag 11 - 16
stängt söndagar
www.lerverk.se
epost: 
lerverk@telia.com
  5 aug   -    26 aug
 2 sept   -    23
sept
30 sept  -    21 okt
28 okt    -    18 nov
25 nov   -    31 dec
I Galleriet:
”Som ett djur” Bildkonst – Keramik
Katarina Aneer och Christin Andersson
”So far so good” Charlotta Klingström
(keramik)
Erika Höglund (glas/keramik)
Tommy Hansson (metall/konstsmide)
Jultema Medlemmarna
I Gästfönster:
”Väntrum” Lena Birgitsdotter (smyckekonst)
”Ägget” Rosita Ståhl (glas)
Mayumi Yamashita, Japan (keramik)
”Där ljuset spelar roll” Mia Branzell ( glas)
Jultema
13.
Galleri Majnabbe
Taubegatan 9, Kustens hus, hpl Chapmans torg
414 55 Göteborg
Tel: 031 - 14 00 59
Öppet: Ons - sön 12 - 16
Mån - tis: stängt
www.gallerimajnabbe.se
e-post:
gallerimajnabbe@telia.com
 2 sept  - 17 sept
23 sept -   8 okt
14 okt   - 29 okt
  4 nov  - 19 nov
25 nov  - 17 dec
Thomas Ekvall och Jenny Wik
Rolf Björn och Anders Gren
Per Sångberg och Louise Villa
Julia Olofsson och Bengt Wennberg
Decembersalong, Göteborgs Konstnärsklubb
Galleri mitt i centrum
Götabergsgatan 20
411 34 Göteborg
Tel: 0733 - 82 08 11
Öppet: Tis – fre 11-18,
lör 11-14 (-16 vid vernissage)
www.mitticentrum.se
info@mitticentrum.se
9 sept  -  24 sept
 7 okt   -  22 okt
 4 nov  -  19 nov
Therese Lindgren  akvarell)
Wenche Skjöndal (akryl)
Anette Ihrelius (akryl)
Ej bokade datum/utställningar, mer info på vår hemsida
www.mitticentrum.se
14.
Partille konstförening
Slottet (Partille Herrgård)
Carlbergsallé
Öppet:  tisdag 12 – 15.
lördag - söndag 12 - 16
www.partillekonst.se
Marie Ragnhult, Onsala (akvarell,teckning), Ingrid Sandberg, Lysekil 
(foto,akvarell), Gunli Agnarsson, Sävedalen ( silversmide)
Mona Hedin, Öland (textil), Adam Hedin, Öland (måleri,skulptur), Pekka Hedin,
Öland (måleri,grafik)
Lars-Eje Larsson, Göteborg ( akvarell, akryl), Bernt Törner, Nässjö ( skulptur,
stengods, metall)
Galleri PS
Kaponjärgatan 4 (Haga)
413 02 Göteborg
Tel. 0706-771 559
Öppet: Tis - ons 13 - 16, tors - sön 12 - 16
www.gallerips.se
15.
12 aug    -    3 sept
  9 sept   -   24 sept
30 sept   -   15 okt
21 okt     -     5 nov
11 nov    -   26 nov
  2 dec    -   17 dec
Ann-Marie Stöhr
Mårten Åhsberg
Peter Hefner
Joakim Allgulander
Magnus Gramen
Monica Funck
17.
Röda Sten Konsthall
Röda Sten 1
414 51 Göteborg
Kansli: 031-12 08 16
Pedagogik: 031-12 08 46
www.rodastenkonsthall.se
www.facebook.com/rodasten
info@rodastenkonsthall.se
10 juni    -   20 aug
29 apr    -    20 aug
  9 sep    -   19 nov
 1 dec     -    3 dec
WE ARE THE REMIX – 8 internationella konstnärer visar videoverk
I en monumental installation. Miljön vibrerar av färg, form och musik.
TOMAS LUNDGREN / Schaefer Expedition
GIBCA 2017- Wheredolendandyoubegin / On Secularity
27 internationella konstnärer & över 50 konstaktörer i Göteborg och i Västra
Götalandsregionen, deltager i biennalen Curator: Nav Haq
Julmarknad för design och konsthantverk
18.
Galleri Scandinavia
Berzeliigatan 14
412 53 Göteborg
Tel. 031 - 20 24 80
Fax. 031 - 20 84 34
Tis - fre 11 - 18. lör 11 - 15, sön - mån stängt
www.galleriscandinavia.se
e-post:
lindblomhakan@gmail.com
Oktober
Jan Maa
I övrigt se hemsidan!
19.
Sintra Konsthantverksgrupp
Landsvägsgatan 5
413 04 Göteborg
Tel. 031 - 775 01 20
Mån - fre 11 - 18, lör 11 - 16
www.sintra.se
e-post:
info@sintra.se
  2 sept   -   26 sept
30 sept   -   24 okt
28 okt     -   21 nov
Kerstin Sarvimäki  (keramik)
Asaneh Monemi   (keramik)
Kajsa Sognell   (keramik)
21.
Galleri Thomassen
Götabergsgatan 32
411 34 Göteborg
Tel. 031 - 81 19 92
Öppet: Tis - tor 12 - 18,
fre - lör 12 - 16, sön 12 - 15
www.gallerithomassen.se
e-post:
paul@gallerithomassen.se
Carolina Falkholt
Hannalena Heiska, Rauha Mäkilä, Camilla Vuorenmaa
LG Lundberg
Samlingsutställning FLAT and SPACIAL
Gallerishow
22.
Galleri 20
Långedragsvägen 20
426 71 Västra Frölunda
Tel. 031 - 29 46 51, 0761-47 46 51
Mån - fre 12 - 18, lör - sön 12 - 16
e-post:
kristina@kristinalofdahl.nu
19 aug    -    27 aug
  2 sept   -    10 sept
16 sept   -    24 sept
30 sept   -      8 okt
14 okt     -     22 okt
28 okt     -       5 nov
11 nov    -     19 nov
25 nov    -       3 dec
  9 dec    -     17 dec
Anna-Carin Jansson
Bengt Nordberg
Jeanette von Kustus
Margaretha Nislander och Ingrid Levin
Ulf Rask
Sofia Ocaña
Katarina Elfast
Kristina Löfdahl
Julutställning
Galleri Uddenberg
Kastellgatan 7
413 07 Göteborg
Mobil: 0706 - 392 492
Öppet: ons-tors 13-17, fre-sön 12-15
http://www.galleriuddenberg.se/
e-post:
roy@galleriuddenberg.se
9 sept   -  24 sept
30 sept  -  15 okt
21 okt     -     5 nov
11 nov    -   26 nov
  2 dec    -   17 dec
Lena Rydén (akvareller)
Mia Jarnsjö  (målningar o grafik)
Lars A Persson  (akvareller)
Becke Hinnerson  (akvareller)
MIKRO 2017  målningar, akvarell, grafik, keramik o glas i litet format
Unikt Glas
 Galleributik
Kristinelundsgatan 10
411 37 Göteborg
Tel. 031 - 81 27 27
Mån-fre 11-18 Lör 11-14 Sön stängt
www.uniktglas.se
e-post:
uniktglas@uniktglas.se
16 aug   -   20 aug
 2 sept   -   16 sept
13 oktober
14 okt    -   28 okt
Kulturkalaset… Art on Tour, Kosta Boda 275 år
Konstglas av Bertil Vallien, Kjell Engman, Göran Wärff m fl
Helén Tapper (konstglas)
Kulturnatta med Lars o Dan, MAGMA ART GLASS från Transjö  (konstglas)
Dan Clausen o Lars Skulberg, MAGMA ART GLASS från Transjö
För övriga event och utställningar i butiken, besök vår hemsida
www.uniktglas.se
, eller gilla oss på Facebook och Instagram
Galleri Wadman
Wadmansgatan 7
412 53 Göteborg
www.galleriwadman.se
e-post:
bjorn@ryfors.se
22 sept  -  24 sept
30 sept   -     1 okt
28 okt     -   29 okt
17 nov    -   19 nov
25 nov    -   26 nov
  1 dec    -     3 dec
   8 dec   -   10 dec
Marie Strid och  Monica Cederholm
Marie Strid och  Monica Cederholm
Alexander Ekman  Målningar i akryl ( inspiration från musik genom tiderna) 12-16
Bengt Lindahl (målningar ) 17/11 17-19  övr. dgr 12-17
Bengt Lindahl (målningar) 12 -17
Ann-Britt Segerstam (keramik), Peter Malmstedt (foto), Björn Ryfors (målningar)
Ann-Britt Segerstam (keramik), Peter Malmstedt (foto), Björn Ryfors (målningar)
1/12 16-20,  2-3/12 12-16,  8/12 16-20,  9-10/12 12-16
LÖRDAGSVERNISSAGER, EVENTS  HÖSTEN  2017
Konstguiden är utgiven av Temang Art Media,
(
temang.art.media@gmail.com
).
För eventuella programändringar ansvaras ej!
Konst i Göteborg Hösten 2017 finns också att hämta hos turistbyråerna och på Stadsbiblioteket i Göteborg.
Guiden 23 år (45:e upplagan)       www.temang.se/konstguiden
16.
RiverCity Gallery
Monsungatan 57
(Vid Bockkranens västra ben på Eriksberg)
417 66 Göteborg
Tel: 070-284 20 50
Öppettider:
Ons - tors 12 - 18, fre - sön 12 - 15
Vernissagehelger öppet lör - sön 12 - 16
Övriga tider enligt överenskommelse
Hemsida: 
www.rivercitygallery.se
epost:
monica@rivercitygallery.se
17 aug  - 10 sept
16 sept   -   8 okt
14 okt     -   5 nov
11 nov    -   3 dec
  8 dec    - 17 dec
Grafik i Väst -
Konstnärsägt galleri och grafikbank
Storgatan 20
411 38 Göteborg
Tel. 031 - 711 38 39
Öppet: ons 12 - 18, tors - sön 12 - 16
www.ramverk.se
epost:
giv@ramverk.se
12 aug  -   30 aug
  2 sept -   20 sept
23 sept  -   11 okt
13 okt
21 okt   -     8 nov
11 nov  -   29 nov
  2 dec  -   20 dec
Nya medlemmar
Ingegerd Hyltén Cavallius och Leif Robertsson
Carola Persson
Kulturnatta
Pernille Andersen och Pia Skogberg
Nora Hammenberg
Rebecca Jansson, GIV-stipendiat 2016 samt
utdelning av 2017 års stipendium
Facebook:
 www.facebook.com/rivercitygallery.se
20.
Galleri Aveny
Kastellgatan 19
413 07 Göteborg
Tel. 0708- 16 26 22
Öppet: Mån - tors 12 -17, lör - sön 12 - 16
fredag stängt
www.galleriaveny.se
e-post::
 info@galleriaveny.se
Samlingsutställning
Mats Åkerman
Stefan MÅS Persson
Ulla Ohlson
Samlingsutställning
  5 aug  -   10 aug
 12 aug  -  17 aug
19 aug   -  24 aug
26 aug   -  31 aug
  2 sept  -   7 sept
  9 sept  - 14 sept
16 sept  - 21 sept
23 sept -  28 sept
30 sept -     5 okt
 7 okt  - 19 okt
21 okt  - 26 okt
28 okt  -   2 nov 
  4 nov -   9 nov
11 nov - 16 nov 
18 nov - 23 nov
25 nov - 30 nov
 2 dec -   7 dec
 9 dec - 14 dec
16 dec - 21 dec
Temautställning ”Hästar” ( måleri o skulptur) Konstnärerna David Obi,
Birgitta Ryberg, Johanna Lawner och Caroline Hopkins deltar.
Jim De Block (foto)
Olle Brandqvist (måleri o skulptur)
Maria C Bernhardsson (måleri)
Julutställning
Galleriets inriktning är framförallt bildkonst, men vi visar även glas, keramik och
skulptur.
I galleriet finns alltid ett brett utbud med konst av de konstnärer som finns
representerade hos oss.
Varmt välkomna!
P-art-y. Konstepidemin 30 år. Grupputställning
Attila Urban ( GIBCA Extended Program1 Galleriet)
Jenny Magnusson och Patrik Elgström (GIBCA Extended program 2,
Galleriet), Angelica Olsson (Pannrummet)
Angelica Olsson (Pannrummet).
Bo Söderström ( Galleriet), Sebastian Eklund (Pannrummet)
Sasha Waltå och Miriam Hansen (Galleriet), Martin Skimutis och
Christian Bjärgö (Pannrummet)
Göteborgs konstmuseum
Gothenburg Museum of Art
Götaplatsen
412 56 Göteborg
Telefon: 031-368 35 00,
Fax: 031-368 35 26
Tis och tors 11-18, ons 11-20,
fre-sön 11-17.
www.goteborgskonstmuseum.se
e-post:
 info.konstmuseum@kultur.goteborg.se
Göteborgs konstmuseum ingår i Göteborgs Stad
Gothenburg Museum of Art is part of the City of
Gothenburg
23.
24.
23 september
Galleri Backlund
Galleri Engleson
Grafik i Väst
Galleri Kim Anstensen
Galleri Majnabbe
RiverCity Gallery
30 september
Galleri Anna H.
Galleri Aveny
Galleri Engleson
Galleri Konstepidemin
Lerverk Butik och Galleri
Galleri mitt i centrum
Konstnärscentrum Väst/Galleri KC
Väst
Galleri PS
Sintra
Galleri Uddenberg
Galleri Wadman
7 oktober
Galleri Engleson
Partille konstförening
14 oktober
Galleri Backlund
Galleri Kim Anstensen
Göteborgs Konstförening
Galleri Majnabbe
RiverCity Gallery
Galleri Thomassen
Galleri 20
Unikt Glas
21 oktober
Galleri Anna H.
Galleri Aveny
Galleri Engleson
Grafik i Väst
Galleri mitt i centrum
Konstnärscentrum Väst/Galleri KC Väst
Galleri PS
Galleri Uddenberg
28 oktober
Galleri Engleson
Galleri Konstepidemin
Lerverk Butik och Galleri
Sintra
Galleri 20
Galleri Wadman
4 november
Galleri Engleson
Göteborgs konstmuseum
Galleri Majnabbe
Partille konstförening
11 november
Galleri Anna H.
Galleri Aveny
Galleri Backlund
Galleri Engleson
Grafik i Väst
Galleri Kim Anstensen
Göteborgs Konstförening
Galleri mitt i centrum
Konstnärscentrum Väst/Galleri KCVäst
Galleri PS
RiverCity Gallery
Galleri Thomassen
Galleri 20
Galleri Uddenberg
18 november
Galleri Engleson
25 november
Galleri Engleson
Galleri Konstepidemin
Lerverk Butik och Galleri
Galleri Majnabbe
Galleri 20
Galleri Wadman
2 december
Galleri Anna H.
Galleri Aveny
Galleri Backlund
Galleri Engleson Grafik i Väst
Göteborgs konstmuseum
Galleri mitt i centrum
Konstnärscentrum Väst/Galleri
KCVäst
Galleri PS
RiverCity Gallery
Galleri Uddenberg
9 december
Galleri Engleson
Göteborgs Konstförening
Galleri 20
16 december
Galleri Engleson
19 augusti
Galleri Engleson
Göteborgs Konstförening
Konstnärscentrum Väst/Galleri KC Väst
RiverCity Gallery
Galleri 20
26 augusti
Galleri Engleson
2 september
Galleri Engleson
Grafik i Väst
Lerverk Butik och Galleri
Galleri Majnabbe
Sintra
Galleri 20
Unikt Glas
9 september
Galleri Aveny
Galleri Engleson
Galleri mitt i centrum
Partille konstförening
Konstnärscentrum Väst/Galleri KC Väst
Galleri PS
Röda Sten Konsthall
Galleri Uddenberg
16 september
Galleri Engleson
Göteborgs Konstförening
Galleri Thomassen
Galleri 20
1. Galleri Anna H.
2. Galleri Aveny
3. Galleri Backlund
4. Galleri Engleson
5. Grafik i Väst
6. Galleri Kim Anstensen
7. Galleri Konstepidemin
8. Göteborgs Konstförening
9. Göteborgs konstmuseum
10. Konstnärscentrum väst/ Galleri KC
11. Lerverk Butik och Galleri
12. Galleri Majnabbe
13. Galleri mitt i centrum
14. Partille konstförening
15. Galleri PS
16. RiverCity Gallery
17. Röda Sten Konsthall
18. Galleri Scandinavia
19. Sintra
20. Galleri Thomassen
21. Galleri 20
22. Galleri Uddenberg
23. Unikt Glas
24. Galleri Wadman
9 sept   -   24 sept
30 sept   -   15 okt
21 okt     -     8 nov
11 nov    -   26 nov
  2 dec    -   17 dec
Bengt Johansson (målningar)
Ellen Ehk Åkesson (keramik)
Åsa Pärson (textil), Masayoshi Oya (keramik)
Gunnel Sahlin (glas)
Karin Ferner (silver)
12 aug    -   20 sept
23 sept   -     8 okt
14 okt     -   29 okt
11 nov    -   26 nov
 2 dec     -   21 dec
Susann Bönnemark
Filippa Adlerson
Yvonne Acronge Nilsson
Ann-Charlotte Dahlstedt, Ann Johnsson, Cecilia Månfagre
Bertil Leidner
Anette Lillhammar
Kent Larsson
Kajsa Stamenkovic
Åke Törnqvist
Svenska Konstnärsförbundet Väst
Gösta Sjöberg
Hanne Helbrink, Malin Lidén Edna Cers
Monica Blomgren Ulvinge
Kerstin Gadd, Lars Hansson Lahn, Ylva Johansson
Beata Wolny, KRY
Maud Bexelius
Maria Rodrigues
Max Alm Norell
Weronica Dahlén
15 aug    -     7 sept
  9 sept   -   28 sept
30 sept   -   19 okt
21 okt     -     9 nov
11 nov    -   30 nov
  2 dec    -   21 de
c
19 aug     -     3 sept
23 sept    -     8 okt
14 okt      -    29 okt
11 nov     -    26 nov
  2 dec     -    17 dec
Specialerbjudande! 
T
ryck av Konstkort / V
ernissagekort / V
ykort till specialpris under hösten 2017
Vi trycker dina kort på kvalitetskartong 300 g med bestrukna sidor i fyrfärg. Nu även i liten upplaga. Ett verkligt tillfälle ! Passa på!
Exempel: 300 ex i
A5 för 795:- + moms. V
i trycker alla former av konsttryck. V
i sänder gärna prover
.
T
emang
Art Media
i Göteborg
temang.art.media@gmail.com
COPYRIGHT,
Stadsbyggnadskontoret
GÖTEBORG 2008