Galleri Anna H.
Aschebergsgatan 19
411 27 Göteborg
Tel. 0709 - 40 15 20
Öppet: mån-tis stängt. Ons-tors 13-17,
fre-sön 12-15
E-post:
1.
3.
Galleri Backlund
Karl Gustavsgatan 13
411 25 Göteborg
Tel. 031 - 711 23 20
Mobil: 0708 - 20 23 34
Mån - tors 12 - 18, fre 12 - 17, lör-sön 12 - 15
Epost:
Galleri Engleson
Erik Dahlbergsgatan 28
412 53 Göteborg
Tel: 0708-26 21 79
Mån-tors 12-18, Lör-sön 12-16
Epost:
7.
Galleri Kim Anstensen
Götabergsgatan 18
411 34 Göteborg
Tel. 031 - 18 01 11, Mob: 0707 - 550 505
Tis - tors 12-18, fre - lör 12-16,
sön - mån stängt
E-post:
10.
Göteborgs Konstförening
Kastellgatan 9
413 07 Göteborg
Tel. 031 - 18 64 03
Öppet: tis-fre 13-17, lör-sön12 - 16.
Mån stängt
E-post:
11.
12.
13.
Konstnärscentrum Väst /
Galleri KC
Erik Dahlbergsgatan 6
411 26 Göteborg
Tel. 031-711 54 47
Öppet: Tis - sön 12 - 16
E-post:
16.
Lerverk Butik och Galleri
Postgatan 8 A, Kronhusbodarna
411 13 Göteborg
Tel. 031 - 13 13 49
Öppet: vardagar 11 - 18, lördag 11 - 16
Epost:
17.
Partille konstförening
Partille Herrgård “Slottet “
Carl Wilhelm Carlbergs Allé
433 25 Partille
Öppet: tisdag 12 – 15.
lördag - söndag 12 - 16
Galleri PS
Kaponjärgatan 4 (Haga)
413 02 Göteborg
Tel. 0706-771 559
Öppet: Tis-ons 13-17, tors-sön 12-16
18.
21.
Galleri Scandinavia
Berzeliigatan 14
412 53 Göteborg
Tel.0708 - 654091
Tis - fre 11 - 18. lör 11 - 16, sön - mån stängt
22.
Sintra
Konsthantverksgrupp
Landsvägsgatan 5
413 04 Göteborg
Tel. 031 - 775 01 20
Mån - fre 11 - 18, lör 11 - 16
E-post:
24.
26.
VERNISSAGER, EVENTS under VÅREN 2024
19.
RiverCity Gallery
Monsungatan 57
(Vid Bockkranens busshållplats på Eriksberg)
417 66 Göteborg
Tel: 070-284 20 50
Öppettider:
Ons - tors 13 - 17, fre - sön 12 - 15
Övriga tider enligt överenskommelse
Hemsida:
E-post:
Facebook:
23.
Galleri Aveny
Kastellgatan 19
413 07 Göteborg
Tel. 0708- 16 26 22
Öppet: Mån - tors 12 -17, lör - sön 12 - 16
fredag stängt
E-post:
Göteborgs konstmuseum
Gothenburg Museum of Art
Götaplatsen
412 56 Göteborg
Telefon: 031-368 35 00,
Öppettider: - se hemsidan.
E-post:
Göteborgs konstmuseum ingår i Göteborgs Stad
Gothenburg Museum of Art is part of the City of
Gothenburg
5.
I Galleriet
8.
9.
Galleri Hammarén
Erik Dahlbergsgatan 14
411 26 Göteborg
Tel. 0720 03 30 32
25.
Tis-tors 13-17, fre-lör 12-16, sön o mån stängt
14.
Instagram:
EXHIBITIONS
EVENTS / VERNISSAGES
NEVVEN
Molinsgatan 11
411 33 Göteborg
Tel. +46 760 86 73 05
Mån-tisd: stängt, ons-fre 12.00-18.00,
lör-sön 12.00-16.00
15.
Följ oss på Facebook och Instagram
I Skissernas Rum
2.
Galleri Låma
Sextantgatan 8
426 76 Västra Frölunda
Tel. 0705-291655
Öppet: lör-sön 12-16 eller efter över-
enskommelse.
email:
Vi tar gärna emot bokade besök
Ring eller maila oss. Varmt välkomna!
Röda Sten Konsthall
Röda Sten 1
414 51 Göteborg
Öppet: Mån stängt.
Tis, tor, fre kl 12 - 17, ons kl 12-20,
lör-sön kl 12-17
Telefon: 031 - 12 08 16
E-post:
20.
4.
Galleri Box
Kastellgatan 10
411 22 Göteborg
Tel. 076 – 025 90 10
Öppet: tis-fre 13-17, lör-sön 12-16
email:
6.
Galleri 54
Kastellgatan 7
413 07 Göteborg
Tel. 031 – 13 68 30
Öppet: tis–fre 13-17, lör-sön 12-16
email:
Galleri Majnabbe
Taubegatan 9, Kustens hus hpl Chapmans torg
414 55 Göteborg
Tel. 0739 - 140077
Öppet: Ons-tors 12-18 och lör-sön 12-16
email:
Galleri Thomassen
Götabergsgatan 32
411 34 Göteborg
Tel. 031 – 81 19 92
Tis-tors 12-18, fre-lör 12-16, sön 12-15
E-post:
Galleri 20
Långedragsvägen 20
426 71 Västra Frölunda
Mån – fre 12-18, lör-sön 12-16
Tel. 0767 – 750 982
3:e Våningen
Galleri Uddenberg
Kastellgatan 7
413 07 Göteborg
Tel. 0706 – 392 492
Öppet: ons-tors 13-17, fre-sön 12-15
E-post:
27.
Galleri Wadman
Wadmansgatan 7
412 53 Göteborg
Vernissagedagar, som inte är lördagar, visas med veckodagens namn
COPYRIGHT,
Stadsbyggnadskontoret
Göteborg 2008
Grafik i Väst
Konstnärsägt galleri och grafikbank
Storgatan 20
411 38 Göteborg
Tel 031- 711 38 39, 0700-18 18 73
Öppet: ons 12-18, tor-sön 12-16
e-post:
Med reservation för ändringar.
Konstguiden är utgiven av Temang Art Media, (temang.art.media@gmail.com). För eventuella programändringar ansvaras ej!
”Konst i Göteborg Våren 2024” finns också att hämta hos deltagande gallerier och Konstmuseet samt på turistbyråerna.
20 jan - 4 feb
10 feb - 29 feb
9 mars - 27 mars
6 april - 25 april
Eva Bengtsson, keramik och bild
vernissage 20 jan kl 13-16
Marie Isaksson, grafik och emalj
vernissage 10 feb kl 13-16
Martin Hansson, skulptur
vernissage 9 mars kl 13-16
Henriette Ousbäck, broderi
vernissage 6 april kl 13-16
13 jan - 28 jan
3 feb - 25 feb
2 mars - 24 mars
6 april - 28 april
4 maj - 19 maj
Fredrik Johansson
Jan Stigland
Rogerts Bondesson
Birgitta Wickström
Lena Permér och Roj Friberg
8 jan - 24 jan
27 jan - 11 feb
24 feb - 10 mars
16 mars - 31 mars
13 april - 28 april
4 maj - 19 maj
25 maj - 19 juni
Vintersalong
Anna Ileby & Peter Reuterberg
Mats Åkerman
Staffan Andersson
Per Josephson
Kicki Edgren & Mimmi Kandler
Sommarsalong
12 jan - 11 feb
16 feb - 17 mars
22 mars - 21 april
26 april - 26 maj
Marcus Jonsson och Henrik Lund Jørgensen
Antonio Leal och Jesper Veileby
Tansiyu Chen
Emanuel Cederqvist & Sean Gardiner
20 jan - 25 jan
27 jan - 1 feb
3 feb - 8 feb
10 feb - 15 feb
17 feb - 22 feb
24 feb - 29 feb
2 mars - 7 mars
9 mars - 14 mars
16 mars - 21 mars
23 mars - 28 mars
6 april - 11 april
13 april - 18 april
20 april - 25 april
4 maj - 9 maj
11 maj - 16 maj
25 maj - 30 maj
8 juni - 13 juni
15 juni - 20 juni
BG Karlsson, olja
Helena Trovaj, akvarell
Marika Lang, olja Robert Hilmersson, akryl
Klas Parknäs, mixed media Howard Brookes, måleri
Pernilla Stappe, olja
Henrik Johansson, måleri
Konstnärsförbundet Väst
Konstnärsförbundet Väst
Stephan Söderholm, måleri
Cecilia Holmgren, akvarell Jan Holmgren, fotografi
Marie Erickson, textil Lisbeth Lindberg, keramik
Barbro Kanski, måleri Louise Kronander, akvarell
Lina Lo Gillefalk, keramik
Gunilla Wistrand, måleri
Marita Axelsson-Megas, skulptur, måleri & teckning
Annika Jacobson, teckning & tusch
Vidura Dushmantha, måleri
Mattias Åberg, måleri
Veronica Yngwe, måleri Gith Weidenmo, måleri
Karin Nyberg, måleri Amanda Ahlberg, stickat
Malin M Waldenståhl, måleri & skulptur Leja Lindén
Jacobsson, måleri & skulptur
Darek Uhrberg, måleri
5 jan - 14 jan
19 jan - 11 feb
16 feb - 10 mars
22 mars - 14 april
28 april - 19 maj
25 maj - 9 juni
Dômen konstskolas stipendiater: Sandra Åkerberg, William J Wolffelt,
Leon Unsgaard Breife, Fredrik Nilsson Soila
Lena Danielsson Wulcan
Dorna Aslanzadeh
Dorota Lukianska
Kristoffer Grip
Jubileumsutställning: 70 år med Galleri 54
6 jan - 24 jan
27 jan - 14 feb
17 feb - 6 mars
9 mars - 3 april
6 april - 24 april
27 april - 15 maj
18 maj - 5 juni
8 juni - 20 juni
Josefin Wedel
Maria Amsjö
Kerstin Cedell
Thomas Carlund
Artist Books by Marie Palmgren, Nina Bondeson, Carina Fihn och Jim Berggren
20 x 20 samlingsutställning
Temautställning FRED husets konstnärer
Miguel Riviera, Mike Lyon – Post digital Printmaking KKV Gbg residency project
6 jan - 27 jan
3 feb - 24 feb
2 mars - 16 mars
6 april - 27 april
4 maj - 25 maj
Aleksandra Kucharska & Hans Gothlin
Maurits Ylitalo
Ina Marie Winther Åshaug
Galleriet flyttar efter mars månad till ny adress,
vilken preciseras längre fram, se hemsida
Rakel och Tekla Bergman Fröberg
Thomas Elovsson och Sigfrid Billgren
13 januari
3 februari
24 februari
16 mars
13 april
4 maj
Januari Salong – 20 konstnärer
Magnus Dahlbäck, målningar
Thomas Müller, original
Stefan Kavsjö, målningar
3 kvinnor – Lisbeth Boholm, May Lindholm, Marieta Toneva, måleri – skulptur –
emaljer
Anette Björk Swensson, målningar
13 jan - 4 feb
10 feb - 3 mars
9 mars - 31 mars
6 april - 28 april
4 maj - 26 maj
1 juni - 20 juni
Cecilia Parsberg, Sara Granér
Mandana Moghaddam, Maja Sikorska
Carl Michael von Hausswolff, Maria von Hausswolff, Anna von Hausswolff
Pål Svensson
Blue Falkholt, Cezilia Hjelt Röstberg
Jubileumsutställning 170 år av samtidskonst
22 april -23 -
- 7 april -24
2 dec -23 -
- 3 mars -24
6 april - 27 okt
25 maj - 12 jan -25
Den underbara färgen. Göteborgskolorismen i nytt ljus
Camilla Boström och Olof Marsja. Stenastiftelsens kulturstipendium 2023
Ny Konst. Charlotte Mannheimer och modernismens intåg i Göteborg
Ilon Wiklands bildvärldar. Saga, äventyr och vardagsliv
6 jan - 21 jan
27 jan - 11 feb
17 feb - 3 mars
9 mars - 24 mars
30 mars - 14 april
20 april - 5 maj
11 maj - 26 maj
29 maj - 11 juni
15 juni - 30 juni
6 jan - 11 feb
17 feb - 24 mars
30 mars – 5 maj
11 – 26 maj
29 maj – 11 juni
15 – 30 juni
Lars Magnusson Changing the World for the better ( teckning
och måleri)
Clara Aldén The present will kill the past (måleri och skulptur)
Anne Maria Udsen ELEGI .. skuggornas dans (måleri, grafik,
teckning och tuschlaveringar)
Helene Johansson Vad år det jag ser när jag ser? (oljemåleri)
Amanda Nordqvist (textil, tryck och måleri)
Niki Cervin In Relation (måleri)
Oskar Gustafsson Tillvarons hierarkier, (skulptur)
Schillerska bildspetsgymnasium avgångselever
Ukrainska konstnärer från Creators Connect, ett nätverk för
kulturskapare på flykt
Anna-Karin Liedberg
Annika Wennberg
Ulla Hultberg
Isa Andersson
Schillerska bildspetsgymnasium avgångselever
Ukrainska konstnärer från Creators Connect, ett nätverk för kulturskapare på flykt
13 jan - 3 feb
10 feb - 2 mars
9 mars - 30 mars
6 april - 27 april
4 maj - 25 maj
1 juni - 22 juni
29 juni - 20 juli
13 jan - 3 feb
10 feb - 2 mars
9 mars - 30 mars
6 april - 27 april
4 maj - 25 maj
1 juni - 22 juni
29 juni - 20 juli
HDK studentutställning, Växande materia, keramik
Gunilla Grahn, Hud som silver, smyckekonst
Ditte Johansson, Glasets transparens, glas och rörlig bild
Märta Matsson, smyckekonst
Anna-Linda Gabriel, glaskonst
Karin Esbjörnsson, Variationer, keramik
Medlemsutställning, Som(mar)dröm
I POP-UP
HDK: Ebba Lundell, Hanna Sundbom, Nina Maesgaard,
Ida Scheel Ingemann, Lina Tivemark och Tyra Myran Rhedin
Britta Jonsson, keramiska speglar
Jaron van de Velde, Puzzle Pause, träskulptur
Marina Kawata, The Aesop Fables, träskulptur och silver
Lena Birgitsdotter, Ammeli Engström, Elin Flognman och
Mathilde Bascuales, So different to sit alone, smyckekonst
Johanna van Eldijik, Sediment, keramisk skulptur
Kristina Falck, Koppar, keramik
16 mars - 7 april
13 april - 5 maj
11 maj - 9 juni
Michaela Peterson, verk på papper, måleri och skulptur
Per Kesselmar, Lars Englund, Gert Marcus, måleri och skulptur
Joachim Carlsson ”As if”, måleri och skulptur
20 jan - 4 feb
10 feb - 25 feb
2 mars - 24 mars
12 april - 14 april
20 april -12 maj
Craft Days 2-5 maj
18 maj - 9 juni
Ilar Gunilla Persson, fotografi Anna Karin Jansson, måleri
Anna Hulth, textil, skulptur & film Stora Galleriet Imanuel Hägglund, måleri, teckning Lilla
Galleriet
Lena Hjelm, måleri och grafik Stora Galleriet Lisskulla Brenner, teckningar Lilla Galleriet
KIM GBG Konstrundan i Majorna, Samlingsutställning
Elisabeth Eriksson, broderi, teckning & objekt Stora Galleriet Lena Nathorst Westfelt,
måleri
Vårsalong - Samlingsutställning
23 nov-23 - 11 feb
22 feb - 14 april
25 april - 16 juni
1 aug - 22 sept
30 aug - 1 sept
Tors 22 feb 18-20
Tors 25 apr 18-20
Tors 1 aug 18-20
Andreas Meinich
Vinna Begin
Minh Ngoc Nguyen
Summer Exhibition
Sigve Knutson CHART Art Fair- Kunsthal Charlottenborg,
Copenhagen
Vinna Begin / Vernissage*
Minh Ngoc Nguyen / Vernissage*
Summer Exhibition / Vernissage*
20 jan - 4 feb
24 feb - 10 mars
6 april - 21 april
Björn Carlén Digital painting, Åmål Wally Berg Akvarell, teckning, Alingsås
P O Netterblad Akvarell, Göteborg Gudrun Blom Olja, Akvarell, Göteborg
Anna Areskough Akvarell, Stockholm Gunilla Hasselrot Eriksson Akvarell, Alingsås
Per-Olof Widheden Silversmide, Kungsbacka
13 jan - 28 jan
3 feb - 18 feb
24 feb - 10 mars
16 mars - 7 april
13 april - 28 april
4 maj - 19 maj
25 maj - 9 juni
6 juli - 26 juli
Mikael Lehr
Sarah Kläpp
Jenny Granlund
Mikael Olofsson. Maria Q Brising, Peter Eccher
Bo Ljung
Richard Johansson
Björn Skogström
Karl Andersson, Miriam Axe DUO
13 jan - 28 jan
3 feb - 18 feb
2 mars - 17 mars
29 mars - 18 april
4 maj - 19 maj
Sommarens
program – se
hemsidan.
Yusuke Nagano, akvarell
Arjuna Geir Aasehaug, måleri
Ulrica Elmberg och Maria C Bernhardsson, keramik och måleri
Jubileumsutställning - Galleriet fyller 10 år, Grupputställning
Anna Israelsson, akvarell
Information om våra utställningar och konstnärer finns på hemsidan:
www.rivercitygallery.se
I galleriet finns alltid ett brett utbud av bildkonst men även glas, keramik och skulptur.
18 jan - 21 jan
10 feb - 21 april
4 maj - 26 maj
15 juni - 25 aug
Performanceprogram i samarbete med 3:e våningen, Azad Larki, Siri Berzelius och
Biskops Arnö Folkhögskola m.fl.
Selma Selman, Crossing the Blue Bridge
HDK-Valand, examensutställning i fotografi
Sommarutställning med Patrik Bengtsson, Cha Blasco, Max Ockborn och Dance
Remainings
Soloutställning Mike Blomqvist a k a Haze 1, se hemsidan för datum
Hyllningsutställning Lars Andersson Bjönni, se hemsidan för datum
I övrigt, blandad hängning
13 jan - 31 jan
3 feb - 21 feb
24 feb - 13 mars
16 mars - 10 april
13 april - 30 april
4 maj - 28 maj
1 juni - 30 juli
3 aug - 22 aug
24 aug - 11 sept
David Christensson, Lotta Grimborg (fönsterutställn.), Daria Edström (fönsterutställn.)
Tina Olsson, Elna-Karin Helgesson (fönsterutställn), Matilda Bengtsson (fönsterutställ)
Johanna Grahn Hollström, Lotta Söder (fönsterutställn), Özay Emert (fönsterutställn)
Annette Alsiö, Charlotta Klingström (fönsterutställn), Annika Wallström (fönsterutställn)
Malou Larsson, Elin Tollbom (fönsterutställning), Karin Torlegård (fönsterutställning)
Margareta Jonsson och Åsa Holm Jalnefur, Cecilia Ogvall (fönsterutställning), Annika
Jarring (fönsterutställning)
Medlemsutställning Sintra 40 år
Emma Rissanen
Paula Lindbom, Emma Holmgren (fönsterutställning), Kerstin Paulsrud
(fönsterutställning)
13 jan - 4 feb
10 feb - 3 mars
9 mars - 24 mars
28 mars - 28 april
4 maj - 12 maj
18 maj - 26 maj
Claes Hake
Grupputställning med Galleriets Konstnärer / Roger Metto
Martin Solymar / Hank Grüner
Tommy Hilding / Sara Nilsson
HDK-Valand - Examensutställning för konstnärliga masterprogrammet i konsthantverk
HDK-Valand – Examensutställning för konstnärliga kandidatprogrammet i
konsthantverk
3 feb - 11 feb
24 feb - 26 feb
2 mars - 7 mars
9 mars - 17 mars
30 mars - 4 april
13 april - 21 april
27 april - 5 maj
9 maj - 12 maj
17 maj - 26 maj
31 maj - 2 juni
7 juni - 9 juni
JONAS BERGSTEDT, akvarell
LOTTA LAGERBERG, Welcome to my garden, textilkonst, brickor i goache och guld
ANKI VESANEN, akryl mixed media ULLA GUSTAFSSON, akvarell JANNA MIINA
OLESEN, silversmide
6 medlemmar från svenska konstnärsförbundet VÄST, måleri, skulptur
LOTTA CABRERA PERSSON ANNA HAGSTRÖM KOVATS, Collage & Kanvas
GUNNEL SVENSSON M FL, textiltryck, fritt broderi, botaniskt tryck på tyg, akvarell
ELISABETH FALK EVA HARRIE, olja på duk, olja på pannå, akvarell
LOUISE ISRAELSSON MARIA KÖRNER, måleri, akryl, akvarell
PIA CARLSSON, akvarell och keramik
MADELENE KRISTIANSSON EMELIE KARLSSON, akryl, mixed media
IDA MARIA HOLMÉN, akvarell, akryl, mixed media
20 jan - 11 feb
5 feb - 6 feb
12 feb - 25 feb
14 mars - 23 mars
9 mars - 7 april
4 april - 6 april
21 april
2 maj - 5 maj
18 maj - 16 juni
23 maj - 25 maj
14 juni - 16 juni
Duett / Grupputställning
Februaridans / Danscentrum Vässt
Contemporary Performance Arts / Examensföreställningar
Transmission / Gun Lund / Föreställning
Jenny Magnusson / Separatutställning
Mari Vittradotter, Britta Kangas, Elsa Aurell / Föreställning
Canan Yücel Pekiçten / Föreställning
Craft Days / Curator Klara Brynge
Tre utställningar #9 / Sanna Helena Berger, Shogo Hirata och Luna Lopes
Minnesprogram Lee Kum Ah Nathansen med Britta Kangas
Jenny Johansson / Separatutställning
20 jan - 11 feb
STEFAN CEDER, målningar -- Grand finale!
Galleriet stänger i slutet av mars.
Som gallerist i 50 år tackar jag alla mina underbara Konstvänner (konstnärer,
besökare och kunder).
Tack för en härligt skön konstgemenskap!
Roy Uddenberg
Efter Ceders utställning – titta på hemsidan och Instagram / Facebook för aktuella
öppettider m.m.
1 mars - 3 mars
1 mars 16 - 20,
2 mars 11 - 18,
3 mars 12 - 16
19 april - 21 april
19 april 16 - 20,
20 april 12 – 18,
21 april 12 - 17
Catarina Bodin Svensk, Maria Öhrnell , målningar akryl, akvarell
Birgitta Nordin, Linda Hasselblad, Lily Charlotte, målningar akryl, akvarell, decoupage,
silverarbete
12 januari fredag
Galleri Box
13 januari
Galleri Aveny
Galleri Kim Anstensen
Göteborgs konstförening
Lerverk Butik och Galleri
Galleri PS
River City Gallery
Sintra
Galleri Thomassen
18 januari torsdag
Röda Sten Konsthall
19 januari fredag
Galleri 54
20 januari
Galleri Anna H
Galleri Engleson
Galleri Majnabbe
Partille Konstförening
3:e våningen Dans- och Konstscen
Galleri Uddenberg
27 januari
Galleri Backlund
Galleri Engleson
Grafik i Väst
Konstnärscentrum Väst/Galleri KC
3 februari
Galleri Aveny
Galleri Engleson
Galleri Hammarén
Galleri Kim Anstensen
Galleri PS
RiverCity Gallery
Sintra
Galleri 20
5 februari måndag
3:e våningen Dans- och Konstscen
10 februari
Galleri Anna H
Galleri Engleson
Göteborgs konstförening
Lerverk Butik och Galleri
Galleri Majnabbe
Röda Sten Konsthall
Galleri Thomassen
12 februari måndag
Galleri Engleson
Grafik i Väst
Galleri Hammarén
Göteborgs Konstförening
Galleri Majnabbe
3:e våningen Dans- och Konstscen
16 februari fredag
Galleri Box
Galleri 54
17 februari
Galleri Engleson
Grafik i Väst
Konstnärscentrum Väst/Galleri KC
22 februari torsdag
NEVVEN
24 februari
Galleri Backlund
Galleri Engleson
Galleri Kim Anstensen
Partille Konstförening
Galleri PS
Sintra
Galleri 20
1 mars fredag
Galleri Wadman
2 mars
Galleri Aveny
Galleri Engleson
Galleri Hammarén
Galleri Majnabbe
RiverCity Gallery
Galleri 20
9 mars
Galleri Anna H
Galleri Engleson
Grafik i Väst
Göteborgs konstförening
Konstnärscentrum Väst/Galleri KC
Lerverk Butik och Galleri
Galleri Thomassen
Galleri 20
3:e våningen Dans- och Konstscen
14 mars torsdag
3:e våningen Dans- och Konstscen
16 mars
Galleri Backlund
Galleri Engleson
Galleri Kim Anstensen
Galleri Låma
Galleri PS
Sintra
22 mars fredag
Galleri Box
Galleri 54
23 mars
Galleri Engleson
28 mars torsdag
Galleri Thomassen
29 mars fredag
RiverCity Gallery
30 mars
Konstnärscentrum Väst/Galleri KC
Galleri 20
4 april torsdag
3:e våningen Dans- och Konstscen
13 april
Galleri Backlund
Galleri Engleson
Galleri Kim Anstensen
Galleri Låma
Galleri PS
Sintra
Galleri 20
19 april fredag
Galleri Wadman
20 april
Galleri Engleson
Konstnärscentrum Väst/Galleri KC
Galleri Majnabbe
21 april söndag
3:e våningen Dans- och Konstscen
25 april torsdag
NEVVEN
26 april fredag
Galleri Box
27 april
Grafik i Väst
Galleri 20
28 april söndag
Galleri 54
2 maj torsdag
3:e våningen Dans- och Konstscen
4 maj
Galleri Aveny
Galleri Backlund
Galleri Engleson
Galleri Hammarén
Galleri Kim Anstensen
Göteborgs konstförening
Lerverk Butik och Galleri
Galleri PS
RiverCity Gallery
Röda Sten Konsthall
Sintra
Galleri Thomassen
9 maj torsdag
Galleri 20
11 maj
Galleri Engleson
Konatnärscentrum Väst/Galleri KC
Galleri Låma
17 maj fredag
Galleri 20
25 maj
Galleri Backlund
Galleri Engleson
Galleri 54
Göteborgs konstmuseum
Galleri PS
29 maj onsdag
Konstnärscentrum Väst/Galleri KC
31 maj fredag
Galleri 20
1 juni
Göteborgs konstförening
Lerverk Butik och Galleri
Sintra
7 juni fredag
Galleri 20
8 juni
Galleri Engleson
Grafik i Väst
14 juni fredag
3:e våningen Dans- och Konstscen
15 juni
Galleri Engleson
Konstnärscentrum Väst/Galleri KC
Röda Sten Konsthall
29 juni
Lerverk Butik och Galleri
6 juli
Galleri PS
1 augusti torsdag
NEVVEN
3 augusti
Sintra
24 augusti
Sintra
30 augusti
NEVVEN
1. Galleri Anna H.
2. Galleri Aveny
3. Galleri Backlund
4. Galleri Box
5. Galleri Engleson
6. Galleri 54
7. Grafik i Väst
8. Galleri Hammarén
9. Galleri Kim Anstensen
10. Göteborgs Konstförening
11. Göteborgs konstmuseum
12. Konstnärscentrum väst/ Galleri KC
13. Lerverk Butik och Galleri
14. Galleri Låma
15. Galleri Majnabbe
16. Nevven
17. Partille konstförening
18. Galleri PS
19. RiverCity Gallery
20. Röda Sten Konsthall
21. Galleri Scandinavia
22. Sintra
23. Galleri Thomassen
24. Galleri 20
25. 3:e våningen Dans-
och Konstscen
26. Galleri Uddenberg
27. Galleri Wadman
Center för samtidskonst
Sockerbruket 9
414 51 Göteborg
Tel. 0702-721771
Öppettider: ons – sön 12-16
Upplaga 58 guiden under 29 år
www.temang.se/konstguiden
I GALLERI
Tider kan variera